„Ole!”, Monika Bień-Königsman, Maria Dek, Dwie Siostry 2016 – recenzja

Ole!, Monika Bień-Königsman, Maria Dek - recenzja

Tapas Bar, czyli skubnij Hiszpanii

Tapas to nieduże hiszpańskie przekąski, które można podjadać przez cały wieczór, ciesząc się rozmaitością smaków – autorski przewodnik po kraju flamenco, korridy i Don Kichota przypomina bar z tymi przysmakami, bo forma, którą nadały książce autorki (czy talerz a la Picasso na okładce to przypadek?) pozwala skubać wiedzę o Hiszpanii po kawałeczku i zaostrza apetyt…

Ole!, Monika Bień-Königsman, Maria Dek - recenzjaNa „Ole!” składają się bowiem krótkie teksty poświęcone rozmaitym wymiarom hiszpańskiego życia. Znajdziemy tu felietony o języku, najważniejszych turystycznych atrakcjach (takich jak szkoła tańca dla koni, katedra zbudowana w środku meczetu, czy sławna z prehistorycznych malowideł jaskinia Altamira), obyczajach (tu np. informacja o tym, że Hiszpanie nie trzymają w domach bożonarodzeniowych choinek), kulturowych fenomenach (flamenco, sjesta), kulinariach (od churros, przez paellę po tapas), sławnych postaciach – prawdziwych (Picasso) i legendarnych (Don Juan).

Ole!, Monika Bień-Königsman, Maria Dek - recenzja

Autorka tekstu ma lekkie pióro i delikatne poczucie humoru, potrafi pisać o sprawach niełatwych do zrozumienia przez małego odbiorcę w sposób biorący pod uwagę jego wrażliwość, a jednocześnie nie ukrywając przed nim spraw trudnych – tak np. podsumowuje cenzurę z czasów Goi : „W tamtych czasach w Hiszpanii nie wolno było malować nagich ludzi. Golizna była dozwolona tylko na dziełach przedstawiających sceny ze starożytnej mitologii. Pilnowała tego inkwizycja – słynąca z okrucieństwa instytucja kościelna, która tropiła i karała ludzi wyznających inne poglądy”.

Ole!, Monika Bień-Königsman, Maria Dek - recenzja

Wykorzystując te zalety stylu łączy narrację ciekawostkową (z książki można się np. dowiedzieć który ze sławnych malarzy zaprojektował logo lizaków Chupa Chups, czym jest Bożonarodzeniowy Pieniek i dlaczego dzieci proszą go w Wigilię,  by „zrobił kupkę” i który z hiszpańskich zabytków zagrał w „Gwiezdnych Wojnach”) z udaną próbą wyjaśniania zjawisk bardziej skomplikowanych, takich jak na przykład, przewijający się dyskretnie przez całą książkę, wątek wielokulturowego dziedzictwa Hiszpanii i związanej z nim tolerancji.

Ole!, Monika Bień-Königsman, Maria Dek - recenzja

Równie ważne co tekst, są w tej książce ilustracje – malowane z kontrolowaną swobodą, grubym pędzlem, w czym przypominają odrobinę sławne talerze Picassa, tworzą spójny i oryginalny graficzny przekaz po mistrzowsku wykorzystujący skrót i uproszczenie (bez utraty ekspresji), mają w sobie sporo humoru (króliki!), a jednocześnie potrafią przekazać ikoniczne dla hiszpańskiej kultury obrazy, takie jak falująca linia domów Gaudiego, różnorodność wszechobecnych kafelków azulejos czy arabską bajkowość kordobańskiej Mezquity.

Tom uzupełnia słowniczek i garść przepisów na iberyjskie przysmaki.

Ole!, Monika Bień-Königsman, Maria Dek - recenzja

Dobór tematów poruszonych w książce jest oczywiście subiektywny, ale całość daje niezłe, biorąc pod uwagę niedużą objętość książki, pojęcie o życiu na Półwyspie Iberyjskim i pozwala zbudować bazę do dalszych poszukiwań, do których książka zresztą w kilku miejscach umiejętnie zachęca.

Wiek 8+

Ole!, Monika Bień-Königsman, Maria Dek - recenzja

O AUTORKACH:

Monika Bień-Königsman (tekst) – projektantka wnętrz i blogerka – hiszpańskiesmaki.es

Maria Dek (ilustracje) – ilustratorka, absolwentka University Arts of London i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; publikowała w prasie oraz wydawnictwach polskich i zagranicznych; we Francji wyszła niedawno jej pierwsza autorska książkę („En forêt”) – spory wybór prac: https://www.behance.net/mariadek

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter