„Kropka z Błędem”, Anna Taraska – recenzja

Kropka z Błędem, Taraska, Solak - recenzja

Sekretne życie znaków przestankowych

To może być “Plastusiowy pamiętnik” XXI wieku.

Kropka, główna bohaterka kapitalnego debiutu Anny Taraski, mieszka w zeszycie w trzy linie razem z rodzicami, siostrą Kreską, która wkrótce będzie wybierać zawód  -ma spore szanse w księgowości, jako ukośnik, ale skłania się raczej ku karierze „laseczki półnuty” – i Błędem, przypominającym psiaka futrzakiem, który kiedyś przybłąkał się do rodziny i już został. Sama Kropka marzy o karierze „kropki nad i”, szykuje się do szkoły, a na deser, jak inni mieszkańcy zeszytu, je „kleks, ciasteczka pigmentowe lub kruchy placek z sadzą”.

Kropka z Błędem, Taraska, Solak - recenzja

Pewnego dnia Błąd zniknie i Kropka wyruszy na wyprawę poszukiwawczą, która zawiedzie ją do zeszytów wzorowej uczennicy, gdzie korektor wlepia mandaty, tzn. „przykleja kawałek białej taśmy” oraz kajetu niezbyt wzorowego ucznia, gdzie zaprzyjaźni się z rodziną cudzysłowów, strażników cytatów i tytułów. Poszukiwania zawiodą ją starej książki do matematyki, zeszytu z pięcioliniami, gdzie można spotkać nieco smutnego pana Bemola, a wreszcie brulionu poetki, gdzie cała historia znajdzie szczęśliwe i zaskakujące zakończenie.

Kropka z Błędem, Taraska, Solak - recenzja

Autorka konsekwentnie i z wyobraźnią buduje świat przedstawiony oparty na różnych właściwościach znaków pisma, ładnie bawi się słowem (podrzucając czytelnikowi kilka trudniejszych wyrazów) i przemyca skutecznie trochę wiadomości na temat interpunkcji. Jednocześnie dba o ty, by przygodowa fabuła biegła wartko i wciągała. Świetnemu tekstowi towarzyszą równie udane i kreatywne rysunki artystki młodego pokolenia znanej m. in. z książki Jolanty Nowaczyk „Ala ma kota. A Ali?”.

Są zadatki na klasykę.

Anna Taraska, ilustracje: Daria Solak, „Kropka z Błędem”, Dwie Siostry, s. 96

Kropka z Błędem, Taraska, Solak - recenzja

O AUTORKACH:

Anna Taraska (tekst) – polonistka, fotografka, redaktorka, tłumaczka

Daria Solak (ilustracje) – ilustratorka i projektantka graficzna, studiowała w Warszawie i Bolonii

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz