“Historia mody”, redakcja: Marnie Fogg, Arkady 2016 – recenzja

Historia mody, redakcja: Marnie Fogg - recenzja

To, co przemija i to, co zostaje

Zilustrowane ze smakiem i napisane przez profesjonalistów kompendium ukazuje modę z wielu perspektyw – jako sztukę, rzemiosło i biznes, zwracając uwagę na rozmaite funkcje, które pełniła na przestrzeni dziejów w różnych częściach świata począwszy od starożytności do czasów współczesnych. Nawet w czasie hitlerowskiej okupacji, kiedy narzucono restrykcyjne ograniczenia w wykorzystaniu materiałów, dbałość o wygląd, jakby na przekór sytuacji, postrzegano jako przejaw niezłomności i jeden ze sposobów na podniesienie morale.

Historia mody, redakcja: Marnie Fogg - recenzjaChoć trudno oderwać wzrok od pięknych fotografii, warto zwrócić uwagę jak ciekawe wątki wyłaniają się z głównej narracji tekstu w sposób chronologiczny przedstawiającej historię mody. Nie sposób nie zauważyć jak ściśle z jej rozwojem związany był i jest rozwój przemysłu tekstylnego. W regionie andyjskim tkaniny zaczęto wyrabiać wcześniej niż ceramikę. Dzięki wysoko zaawansowanym umiejętnościom obróbki jedwabiu  w VII wieku Chińczycy byli najlepiej ubranym narodem na świcie. Ożywienie wymiany handlowej w XIV wieku wpłynęło na rozwój mody w naszym regionie, przy czym warto zauważyć, że dotyczyła ona wówczas wyłącznie panów. W XIX wieku Francja stała się największym producentem jedwabiu w Europie, co, obok nacisków dworu królewskiego, wymuszającego produkcję luksusowych dóbr, było bezpośrednią przyczyną późniejszej potęgi europejskiego mocarstwa we wszystkim co dotyczyło ubioru. To nie przypadek więc, że twórca luksusowej branży haute couture, z którą przez dziesięciolecia utożsamiano prawdziwą modę, Frederick Worth, zanim został słynnym couturierem szyjącym pierwsze stroje na miarę, pracował jako subiekt w sklepie bławatnym. Produkowane współcześnie organiczne włókna z recyklingu, obok wykorzystania cyfrowych metod obróbki materiałów, polegających m.in. na tworzeniu bardzo skomplikowanych haftów, dają nowe kierunki rozwoju, takie jak ekomoda.

Historia mody, redakcja: Marnie Fogg - recenzjaDzięki ujęciu chronologicznemu możemy również prześledzić jak strój ewoluował pod względem funkcjonalności, począwszy od czasów, kiedy odzwierciedlał pozycję społeczną, bogactwo i wyrafinowanie aż do masowej produkcji ubrań gotowych, szytych w standardowych rozmiarach, która przyczyniła się do tego, że strój stał się elementem codzienności, jednym ze sposobów wyrażania siebie.

Autorom udało się uchwycić przemiany kanonów piękna utożsamianego z ideałem kobiecej urody. Oglądamy więc m. in. stworzoną przez amerykańskiego rysownika Charlesa Gipsona, Gibson Girl z figurą przypominającą klepsydrę, poprzez „młodzieńczą kobiecość”, hollywoodzki ideał, sweater girl, czy kobietę sukcesu. Ideał ten wiązano oczywiście często z wizerunkiem konkretnej postaci, np. Cesarzowej Eugenii, żony Napoleona III, która w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju haute couture, hollywoodzkich gwiazd, czy członkiń rodów królewskich, np. księżnej Diany.

Historia mody, redakcja: Marnie Fogg - recenzja

W całej książce widoczne są też dwie tendencje stale przeplatające się w modzie. Pierwszą jest innowacyjność, polegająca na nieustannym szukaniu nowych form, często awangardowych, w odniesieniu do kobiecej sylwetki lub zastosowania tkaniny, co zbliżało modę do sztuki. Druga to funkcjonalność i związane z nią dążenie do wygody – ta nadawała kierunki rozwoju przede wszystkim modzie męskiej oraz strojom sportowym.

Historia mody, redakcja: Marnie Fogg - recenzjaDoskonale opracowana warstwa graficzna książki, sprawia, że pozycja pomimo użycia fachowego języka jest przystępna i zrozumiała nawet dla laików. Główny tekst wspierają bowiem omówione w detalach fotografie, z kalendarium pozwalające zorientować się w następstwie i współwystępowaniu wydarzeń i zjawisk, oraz sylwetki  czołowych projektantów.

Książka dowodzi, że moda, by przetrwać ciągle musiała ulegać przeobrażeniom. Balansowanie między tym co zmienne i tym co stałe jest jednym z jej wyznaczników i zapewnia, tej z pozoru ulotnej i powierzchownej dziedzinie, na trwale zapisać się w historii kultury.

 Historia mody, redakcja: Marnie Fogg - recenzja

O AUTORACH: praca zbiorowa pod redakcją Marnie Fogg, autorki książek o modzie i wykładowczyni

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter