„Ukryta sieć, tom 1. Cokolwiek wybierzesz”, Jakub Szamałek – recenzja

Ukryta sieć, tom 1. Cokolwiek wybierzesz, Szamałek - recenzja

Polowanie z nagonką

Szamałek potwierdza swoje miejsce w polskiej ekstraklasie kryminału i sensacji. „Cokolwiek wybierzesz”, pierwszy tom nowej serii („Ukryta sieć”), to rasowa rozrywka stawiająca też pytania o bezpieczeństwo w sieci.

Warszawa. Czasy współczesne. Młoda dziennikarka, Julita Wójcicka marzy o pracy w poważnych mediach. Na razie jednak musi zadowolić się pisaniem na akord w internetowym brukowcu.

Pewnego dnia przypadkowo zostaje jej przydzielona sprawa wypadku samochodowego pewnego celebryty. Mężczyzna prowadził program dla dzieci, na którym ona sama się wychowała.

Jego nowoczesny jeep, rozpędzony do 180 km/h, spadł z jednego ze stołecznych wiaduktów. Gdy dziennikarka dowiaduje się, że kierowca przed śmiercią płakał, zaczyna drążyć temat.

Ale wtedy otrzymuje groźbę, by przestała zajmować się sprawą, jeśli nie chce, by jej życie legło w gruzach.

Dziennikarka, jak się później okaże twarda niczym Lisbeth Salander z „Millenium”, nie odpuszcza i groźba zostaje wprowadzona w życie z natychmiastowym, bardzo dla niej nieprzyjemnym, skutkiem.

Rozpoczyna się śledztwo, w którym jedną z głównych ról odegra zasymilowany Wietnamczyk, a przy okazji geniusz komputerowy. A całość to ujęta w formę wciągającej fabuły, przestroga przed lekkomyślnym korzystaniem z cyfrowych technologii.

Jak pokażą losy głównej bohaterki, nietrudno urządzić na nas wirtualne polowanie z nagonką (już całkiem realną), korzystając z tego, co lekkomyślnie zostawiamy w sieci.

Książka Szamałka dopracowana jest w najdrobniejszych szczegółach. Opisy działań hakerów i niebezpieczeństw czyhających w sieci są wiarygodne. Autor pozwala zrozumieć całkiem sporo z metod stosowanych przez komputerowych włamywaczy nawet laikom.

Postacie, nawet te poboczne, to ludzie z krwi i kości, a nie papierowe wycinanki. Fabuła, mimo że w pewnym momencie (ok ¾) czytelnik domyśli się, przynajmniej, z grubsza o co chodzi, trzyma całkiem nieźle w napięciu do końca. Tam zaś dostajemy i wyjaśnienie głównej zagadki tego tomu, i cliffhanger, który każe czekać na kolejną odsłonę serii.

Szamałek to człowiek władający piórem z ponadprzeciętną biegłością. Popis daje zwłaszcza w dialogach, które płyną, napędzane rytmem wynikającym i ze specyfiki językowej bohatera, i dynamiki sytuacji.

Cieszą również wątki społeczne. Oprócz wspomnianej już mrocznej strony Internetu, opisanej bez histerii, dostajemy również pochwałę prawdziwego dziennikarstwa, w którym temat trzeba „wychodzić”, a nie „wydzwonić”, a stawką bywa niekiedy komfort psychiczny i bezpieczeństwo dziennikarza.

„Ukryta sieć, tom 1. Cokolwiek wybierzesz”, Jakub Szamałek, WAB 2019, s. 448

Ukryta sieć, tom 1. Cokolwiek wybierzesz, Szamałek - recenzja

O AUTORZE:

Jakub Szamałek – historyk, absolwent Oksfordu z doktoratem z archeologii na Cambridge, scenarzysta czołowego polskiego producenta gier i autor książek. Ma na koncie trylogię kryminałów z akcją osadzoną w starożytnej Grecji – tom trzeci „Czytanie z kości” ukazał się w 2015 i zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru. Razem z Marią Pawłowską napisał książkę dla dzieci „Kim jest ślimak Sam?” (2015) wpisaną na listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz