Mariusz Urbanek, Mateusz Palka, Paweł Janczarek, „Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa”, Ossolineum 2017 – recenzja

Urbanek, Palka, Janczarek, Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa - recenzja

Przekaz lekko zakłócony

Głównymi adresatami drugiej części opowieści o Janie Nowaku-Jeziorańskim wydaje się być młodzież i stąd zapewne mocno skrótowe, bardzo dynamicznie montowane tempo opowieści.

Inni twórcy komiksowego medium udowodniali już wielokrotnie, że możliwa jest w nim opowieść z większym oddechem i bardziej pogłębiona – i taka by mi się marzyła, ale należy przyznać, że autorzy scenariusza, w ramach przyjętej, sygnalizującej tylko najważniejsze momenty opowieści, konwencji poradzili sobie dobrze – na uwagę zasługują zwłaszcza doskonałe dialogi.

Urbanek, Palka, Janczarek, Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa - recenzja

W tomie drugim śledzimy losy Nowaka-Jeziorańskiego w roli szefa Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa – oglądamy formowanie zespołu i późniejsze w nim tarcia, najważniejsze sukcesy radia i jego politykę programową (z którą nie zgadzała się część emigracji), oddziaływanie RWE na opinię publiczną w kraju i polską politykę, sposoby zagłuszania przekazu, próby infiltrowania radia i kompromitowania jego szefa, a także próby zastraszania Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wszystko to oczywiście na tle najważniejszych wydarzeń w Polsce.

Urbanek, Palka, Janczarek, Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa - recenzja

O ile scenariusz, jak pisałem powyżej, to w ramach wybranej, nieco plakatowej konwencji, rzecz całkiem udana, co do rysunków mam mieszane uczucia. Uproszczona, swobodna i celowo ascetyczna kreska Pawła Janczarka podawana na tle jednobarwnych plam nie najgorzej godzi realizm z ekspresją, ale autor nie zawsze jest w stanie uchwycić podobieństwo prawdziwych postaci – o ile z Nowakiem-Jeziorańskim, główną postacią albumu – na ogół sobie radzi, a portret Chruszczowa jest znakomity, o tyle Władysław Gomułka w scenie narady w KC, czy John Fitzgerald Kennedy są do siebie podobni tylko w umiarkowanym stopniu.

Urbanek, Palka, Janczarek, Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa - recenzja

Mimo tego mankamentu książka to całkiem przyzwoita propozycja podająca biograficzne i historyczne treści w lekkiej formie.

Tom 1. komiksu – „Kurier z Warszawy” – o okupacyjnej działalności bohatera ukazał się w 2014 roku – za scenariusz odpowiadali ci sami autorzy, rysował Bartek Stefanowicz – tu link do informacji o pierwszej części

Urbanek, Palka, Janczarek, Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa - recenzja

O AUTORACH:

Mariusz Urbanek (scenariusz) – publicysta i biografista, redaktor i felietonista „Odry”, ostatnio ukazały się m. in. jego książki o Kornelu Makuszyńskim, („Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce” – 2017) i lwowskiej szkole matematycznej („Genialni” – 2014); razem z M. Palką opracowali też książkę: „Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana” (2014)

Mateusz Palka (scenariusz) – krytyk sztuki, eseista, fotograf i autor wystaw o Władysławie Bartoszewskim i Janie Nowaku-Jeziorańskim

Paweł Janczarek (rysunki) – współtwórca wrocławskiego studia Juice, dyrektor artystyczny w laboratoriach Mirumee. Publikował ilustracje na łamach „WAD magazine” czy „CODE magazine”; prezentował prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych.

PODAJ DALEJ! Facebooktwittergoogle_plusmail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz