Ursula Vernon, „Królewna Chomik. Harriet niepokonana”, Mamania 2018 – recenzja

Vernon, Królewna Chomik. Harriet niepokonana - recenzja

Królewna nie chce spać

Znakomita zabawa z konwencją baśni w ogóle i „Śpiącą królewną” w szczególe.

Pierwszy tom satyryczno-baśniowej opowieści o przygodach Harriett, królewny-chomika, która niespecjalnie ma ochotę zachowywać się jak na jej rodzinne koneksje przystało i bardziej od “snucia się po zamku z melancholijnym wyrazem twarzy” pociągają ją niebezpieczne rycerskie wyprawy z mieczem w ręku, podejmowane przeciw gnębiącym ludzi potworom.

Vernon, Królewna Chomik. Harriet niepokonana - recenzja

Główny wątek opowieści zawiązuje się, gdy rodzice wyjawiają jej prawdę o klątwie, identycznej z tą rzuconą na Śpiącą Królewnę, która dosięgnie chomiczą arystokratkę za dwa lata (w dniu jej dwunastych urodzin).

Ale królewna wpada… w doskonały nastrój, bo wie, że do tego czasu będzie niepokonana – aby klątwa na pewno się wypełniła, zła wróżka rzuciła czar chroniący ją do 12 urodzin.

Bohaterka wyrusza w długą wyprawę na swej oswojonej przepiórce, by oddawać się rozmaitym niebezpiecznym zajęciom na czele z udziałem w turniejach, walkami w obronie uciśnionych i skokami z klifów. W końcu jednak dzień wypełnienia się klątwy nadchodzi i chociaż samej królewnie udaje się jej uniknąć, to w głęboki sen wpadają wszyscy mieszkańcy rodzinnego zamku.

Vernon, Królewna Chomik. Harriet niepokonana - recenzja

W odczynieniu czarów i pokonaniu złej wróżki pomogą bohaterce (nie wspomaganej już magią dającą immunitet) odwaga, pomysłowość i przyjaciele – w tym sympatyczna czarownica oraz wydelikacony książę, który w czasie jazdy wierzchem musi wykładać sobie siodło miękkimi poduszkami.

Vernon, Królewna Chomik. Harriet niepokonana - recenzja

Autorka z humorem, przywodzącym trochę na myśl taktykę zastosowaną w „Shreku”, wywraca na nice mechanikę baśni, nie pozbawiając jednak fabuły ani napięcia, ani dydaktycznych treści. A liczne ukryte w opowieści smaczki czytelne głównie dla dorosłych, będą atrakcją przy wspólnej z pociechami lekturze. Komiksowe kadry, które uzupełniają fabułę, to solidne rzemiosło, ale mnie osobiście tekst podoba się bardziej niż grafika. Całość to znakomita propozycja dla młodych czytelników.

Vernon, Królewna Chomik. Harriet niepokonana - recenzja

Wiek 9+

O AUTORCE:

Ursula Vernon – amerykańska ilustratorka, autorka i twórczyni komiksów, która ma na koncie m. in. dwie Nagrody Hugo i nominację do Eisnera

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz