„Świt mrocznego księżyca. Batman i ludzie potwory oraz Batman i szalony mnich”, Matt Wagner, Dave Stewart, Egmont 2018 – recenzja

Świt mrocznego księżyca, Matt Wagner, Dave Stewart - recenzja

Portret mściciela z czasów młodości

Zebrane w jednym tomie dwie mini-serie doświadczonego twórcy zza oceanu to jego autorska wizja początków kariery obrońcy Gotham – każda z opowieści to osobne śledztwo, ale historie zostały połączone innymi wątkami – przede wszystkim związanymi z pierwszym poważnym romansem Batmana i obłędem w jaki, pod wpływem spotkania z Mrocznym Rycerzem popada ojciec jego wybranki, szanowany biznesmen; do tego wszystkiego jeszcze historia z życia gothamskiej mafii.

Świt mrocznego księżyca, Matt Wagner, Dave Stewart - recenzja

Same śledztwa dotyczą kolejno – eksperymentów obłąkanego genetyka, który modyfikuje szaleńców z Azylu Arkham zamieniając ich w monstrualnych rozmiarów kanibali i starcie z, siejącym postrach większy niż Batman, mrocznym, wampirycznym bractwem dowodzonym przez tajemniczego Mnicha, które za pomocą ludzkiej krwi usiłuje uzyskać nieśmiertelność.

Świt mrocznego księżyca, Matt Wagner, Dave Stewart - recenzja

Solidną, zwłaszcza w umiejętnym splataniu wielu wątków (ten akurat element mógłby być wykorzystywany do szkolenia młodych komiksowych adeptów), robotę scenarzysty wspiera jeszcze chyba lepsza warstwa graficzna– daleka od mainstreamowych rozwiązań, śmiała, trochę szorstka kreska daje odpowiednią ekspresję (tylko niekiedy wymykającą się Wagnerowi spod kontroli) i pozwala na świetne nawiązania do klasycznych wizerunków Batmana (oczy!).

Świt mrocznego księżyca, Matt Wagner, Dave Stewart - recenzja

Wagnera wspiera nadworny kolorysta „Hellboya” Dave Stewart – jego rozwiązania pozwalają na wzmocnienie nawiązań do estetyki art déco, zwłaszcza w miejskich pejzażach.

Może nie wybitny (poza kilkoma błyskami), ale udany komiks dla dorosłych (zwłaszcza ze względu na niepokojącą tematykę i naturalistyczny sposób jej ukazania w drugiej z opowieści). Jeśli lubicie Gacka, sięgnijcie.

Świt mrocznego księżyca, Matt Wagner, Dave Stewart - recenzja

O AUTORZE:

Matt Wagner (scenariusz, rysunki) – amerykański rysownik i scenarzysta; tworzy własne serie (“Mage”, “Grendel”), współpracuje przy klasykach (m. in. wydanej w Polsce “Trójcy” – 2015); ma na koncie 3 Nagrody Eisnera oraz Inkpot.

Dave Stewart (kolor) – dziewięć Nagród Eisnera za kolor, oprócz tych w “Hellboyu” wypełniał barwą kadry m. in. w komiksach o Iron Manie, Kapitanie Ameryka, Daredevilu i wielu innych.

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz