“Gang Godziny Duchów”, David Walliams, Mała Kurka 2018 – recenzja

Gang Godziny Duchów, David Walliams // recenzja

Walliams w znakomitej formie.

Akcja najnowszej powieści autora “Wielkiej ucieczki dziadka” rozgrywa się w pewnym londyńskim szpitalu, na którego oddział dziecięcy, po bliskim spotkaniu z piłką do krykieta, trafia główny bohater, Tom Charper, dwunastolatek umieszczony w snobistycznej, ale nieprzyjaznej szkole z internatem, przez wiecznie zapracowanych i nie mających czasu na kontakty z synem, rodziców.

Gang Godziny Duchów, David Walliams // recenzjaJuż pierwszej nocy pobytu w szpitalu chłopak dowiaduje się o działającym na oddziale dziecięcym od półwiecza Gangu Godziny Duchów, tajnej organizacji małych pacjentów, która spełnia marzenia swoich przebywających w szpitalu członków. Dzięki wyobraźni i wsparciu ze strony oszpeconego od urodzenia dorosłego (Noszowy), który w zdeformowanym ciele ukrywa złote serce, mogą, odpowiednio wykorzystując do tego chłodnię, zafundować dziewczynce z połamanymi rękami i nogami wyprawę na biegun, urządzić wyścigi na odpowiednio spreparowanych wózkach inwalidzkich czy, dzięki bandażom, zorganizować archeologiczną wyprawę do Egiptu. 

Oczywiście trzeba uważać na Gang Godziny Duchów, David Walliams // recenzjaniechętnych takim działaniom pracowników szpitala na czele z piękną, ale okrutną siostrą przełożoną. Gdy Tom dołączy do gangu, dojdzie do przełomu w działalności grupy, który doprowadzi organizację na skraj przepaści, ujawni smutną tajemnicę życia pomocnika małych pacjentów, ale będzie też szansą, by zrealizować marzenie ciężko chorej dziewczynki, która tęskni do prawdziwego życia. A całość zwieńczy oczywiście krzepiący happy end, w którym źli zostaną odpowiednio ukarani, a dobrzy zasłużą na nagrodę.

Gang Godziny Duchów, David Walliams // recenzjaWalliams, tak jak w swoich najlepszych powieściach, łączy przygodową, pełną humoru w różnych postaciach (od slapsticku i skatologii po cięte dialogi), akcję z wątkami wzruszającymi dotyczącymi ważnych problemów, takich jak ciężka choroba, odrzucenie z powodu inności. 

Jego książka niesie przesłanie o sile Gang Godziny Duchów, David Walliams // recenzjaprzyjaźni, empatii (nawet dla schwarzcharakterów) i roli pozytywnego nastawienia i wsparcia, które dla chorego jest równie ważne, co fachowa lekarska terapia. Książka jak zwykle bogato ilustrowana przez Tony`ego Rossa, nawiązującego twórczo do osiągnięć Quentina Blake`a.

Wiek 11+

Gang Godziny Duchów, David Walliams // recenzja

O AUTORACH:

David Walliams – angielski komik, aktor i scenarzysta (m. in. współautor serialu „Mała Brytania”); pisze również dla dzieci i młodzieży (w Polsce ukazało się dotychczas dziewięć jego powieści – my recenzowaliśmy trzy: “Szczuroburgera”, “Wielką ucieczkę dziadka” i “Małego miliardera”); samotnie przepłynął kanał La Manche

Tony Ross –  brytyjski ilustrator najlepiej znany jako autor rysunków do serii “Koszmarny Karolek”; otrzymał Deutscher Jugendliteraturpreis (nie za “KK”;-) i był nominowany do Kate Greenaway Medal

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz