RIDICULUS, CZYLI STRACH OSWOJONY / “Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem, Victor Escandell, Ana Gallo – dla dzieci, recenzja, opowieści grozy, Wiek 9+

Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem, Escandell, Gallo, kryminalne recenzja, Wiek 9+

Z nową książką duetu Escandell i Gallo jest trochę jak z Halloween. W karnawałowej konwencji oswaja ze strachem. A Przy okazji zmusza do pracy szare komórki i ćwiczy spostrzegawczość.

Mimo wielu podobieństw, “Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem” to praca, w której autorzy odrobinę inaczej rozkładają akcenty niż w pierwszym tomie cyklu. Zagadka mieściła się na dwóch stronach i to ona była najważniejsza.

Tym razem każda z dziesięciu historii zajmuje stron sześć, a równie ważna co tajemnica, może nawet ważniejsza, jest sama opowieść.

Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem, Escandell, Gallo, kryminalne recenzja, Wiek 9+

Gallo i Escandell wzięli na warsztat dziesięć klasyków ze świata grozy.

Znalazły się tu zarówno adaptacje literackich evergreenów z „Drakulą” i „Frankensteinem” na czele. Jest tekst związany z obyczajem (Halloween oczywiście). W opowiadankach straszą postacie obecne w zachodniej kulturze od wieków (np. czarownice), legendy miejskie (potwór z Loch Ness) i w miarę świeże popkulturowe przeszczepy w postaci chociażby zombie.

Więcej miejsca na teksty sprawia, że mogą one rozwijać się spokojniej.

Jest też przestrzeń na intertekstualną zabawę (np. synek hrabiego Drakuli nazywa się Damien), dopisywanie dalszych ciągów, grę z fabularnymi schematami. Ma to także i tę zaletę, że opowieści, jakkolwiek straszne, niosą również, w umiejętny, nienachalny sposób, pozytywne przesłania.Na przykład o tym, że niemiła powierzchowność nie zawsze oznacza złe zamiary.

Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem, Escandell, Gallo, kryminalne recenzja, Wiek 9+

Zagadki zawarte w tomie są nieco łatwiejsze od tych z poprzednio recenzowanej części. Kluczowa będzie tym razem spostrzegawczość i uważna lektura. Rozwiązania podane zostały nowym sposobem. Nie ma już zamykanych „okienek” z rozwiązaniami. Jest za to szyfr i efektowny deszyfrator.

Na koniec słówko o ilustracjach Escandella. Hiszpan wykorzystuje całe rekwizytorium związane z opowieścią grozy (od dyni przez nocne ciemności po kły i krew – ta ostatnia, poza opowieścią o zombie, używana dość oszczędnie). Potrafi też zasugerować klimat niepokoju.

Jednocześnie wykorzystuje talent karykaturzysty (czyli człowieka, który celowo i w pełni świadomie przesadza), by zrobić coś, co czynili uczniowie profesora Lupina wyciągając przed siebie różdżkę i wykrzykując: „Ridiculus!”

 Wiek 9+

“Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem”, Victor Escandell, Ana Gallo, Debit 2019, s. 72,

O AUTORACH:

Victor Escandell (ilustracje) – nagradzany hiszpański ilustrator. Oprócz oprawy graficznej do książek dla dzieci i dorosłych ma na koncie współpracę z prasą i agencjami reklamowymi. W Polsce ukazały się również jego w pełni autorskie “Zagadki detektywistyczne. Historia” (2018) oraz „Zwierzoły” (2017).

Ana Gallo (tekst) – była dziennikarka. Od pewnego czasu specjalizuje się w rozmaitych pozycjach z nurtu non-fiction.

WARTO ZAJRZEĆ:, PORTFOLIO AUTORA, “ZAGADKI DETEKTYWISTYCZNE”.

Dodaj komentarz