„Przedziwny człowiek”, Graham Farmelo, Copernicus Center Press 2016 – recenzja

Przedziwny człowiek, Graham Farmelo - recenzja

Zajrzeć do umysłu geniusza, czyli Ceram mechaniki kwantowej

Bohater tej książki w tygodniu, w którym rozwiązał niezwykle skomplikowany fizyczny problem związany z ciałem doskonale czarnym, nad którym łamały sobie głowę przez ćwierć wieku rozmaite tęgie umysły wysłał do rodziców kartkę z informacją: „Nie mam za bardzo o czym pisać” – ta anegdota to, by użyć fizycznej metafory odesłanej w niebyt przez innego z bohaterów tej książki, to tylko jeden z wielu rodzynków w pożywnym i smakowitym cieście biograficzno-popularnonaukowej narracji ukazującej życie jednego z największych fizyków teoretycznych XX wieku, współtwórcy mechaniki kwantowej, zwanego „angielskim Einstenem”, Paula Diraca.

Książka Grahama Farmelo przypomina trochę sławną pracę C. W. Cerama „Bogowie, groby i uczeni”. Podobnie jak tam mamy do czynienia z autorem obdarzonym sporym literackim polotem, potrafiącym spleść we frapującą całość dość przystępną opowieść o kolejnych przełomowych odkryciach z historią stojącego za nimi człowieka.

Autor doskonale radzi sobie z portretem psychologicznym geniusza – zarówno tym dotyczącym jego niełatwych stosunków rodzinnych, zwłaszcza z ojcem, ekscentryczności i zainteresowań poza fizyką, jak i udaną próbą odtworzenia naukowych inspiracji i fascynacji, które umożliwiły mu sukcesy. Równie starannie buduje Farmelo tło dla biografii Diraca – świetnie portretuje spotykane przez niego osoby i miejsca, w których przebywał – opisy te wykorzystują umiejętnie osiągnięcia wielkiego powieściowego realizmu.

Co ważne Graham Farmelo dba o to, żeby nie zamęczyć czytelnika wykładem z fizyki kwantowej, który w odpowiednich proporcjach i tempie przeplata się z narracją biograficzną, wzbogaconą o, wspomniane już, liczne anegdoty. Książka jest również przystępną historią i zarazem kompendium mechaniki kwantowej.

Przedziwny człowiek, Graham Farmelo - recenzja

O AUTORZE:

Graham Farmelo – nagrodzony prestiżowym medalem Kelvina popularyzator fizyki i biograf

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter