“Dokąd idziemy, kiedy znikamy?”, Isabel Minhós Martins – recenzja

Dokąd idziemy, kiedy znikamy?, Martins - recenzja

Zapytaj świat, co będzie potem

Isabel Minhós Martins zna sekret pisania o „dorosłych“ sprawach dla kilkuletnich czytelników. Po tym jak w tomiku „Przejścia nie ma!” tłumaczyła na czym polega despotyzm, bunt i wolność, tym razem bierze na warsztat temat jeszcze trudniejszy, bo mierzy się z pytaniem, które przecież każdy, również mały człowiek, zaczyna sobie kiedyś zadawać – co się z nami dzieje po śmierci? Co ważne, samo słowo „śmierć” w tej książce nie pada.

Autorka traktuje małych odbiorców poważnie, ale używa przykładów i słów im bliskich. Porównuje pytania, które zadają sobie ci, którzy zostali, z trudnymi zagadkami zadawanymi przez władców z baśni – i przyznaje, że te pierwsze są od nich trudniejsze i odpowiedzi na nie znaleźć nie potrafi nawet nauka.

Dokąd idziemy, kiedy znikamy?, Martins - recenzja

Nie znaczy to, że nie warto pytać, dodaje Isabel Martins. Świat podpowiada nam rozmaite możliwości – chmury ujawniają, że wiele rzeczy powraca po pewnym czasie (niemal jak duchy), kałuże doznają czegoś w rodzaju „wniebowstąpienia”, a czasem to nie inni znikają, ale my (tak jest ze słońcem).

Dokąd idziemy, kiedy znikamy?, Martins - recenzja

Ta mnogość odpowiedzi nie daje oczywiście pewności, ale „lepsze to niż nic” podpowiada autorka i ciągnie dalej aż do filozoficznego, przewrotnego i zarazem zabawnego finału, którego oczywiście nie zdradzę.Dokąd idziemy, kiedy znikamy?, Martins - recenzja

Balansującemu między poezją i prozą tekstowi towarzyszą świetne, minimalistyczne, „wycinankowe” ilustracje współgrające swą wyrafinowaną prostotą i wieloznacznością z wysmakowanym tekstem. Polecam tę piękną i mądrą książkę czytelnikom w każdym wieku.

Wiek 5+

Isabel Minhós Martins, “Dokąd idziemy, kiedy znikamy?”, Kinderkulka 2018, s. 40

Dokąd idziemy, kiedy znikamy?, Martins - recenzja

O AUTORKACH:

Isabel Minhós Martins – portugalska pisarka tworząca dla dzieci. W Polsce ukazały się m. in. jej “Czas Czarodziej” (2016) i „Przejścia nie ma!” (2017). Współzałożycielka wydawnictwa Planeta Tangerina uhonorowanego w 2013 roku Premio BOP – Bologna Prize for the Best Children’s Publishers of the Year.

Magdalena Matoso – ceniona portugalska ilustratorka, współtwórczyni Planeta Tangerina, w Polsce ukazało się kilka książek z jej ilustracjami – m. in. w pełni autorska „Klapu klap“ (2015) i „Czas czarodziej“ (2016) stworzony wespół z Isabel Minhos Martins

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter