„Tako milczy Zaratustra”, Nicolas Wild, Timof Comics 2016 – recenzja

„Tako milczy Zaratustra”, Wild - recenzja

Ostatni słuchacze Zaratustry

Zaratustrę, przynajmniej z imienia, zna prawie każdy. Ale kim dokładnie był ten perski prorok, co zawdzięcza mu zachodnia i bliskowschodnia kultura z jej religiami i filozofią na czele, a także jak wygląda życie współczesnych zaratustrian pokazuje w swym reporterskim kryminale jeden z ciekawszych reprezentantów komiksowej literatury faktu, Nicolas Wild.

Powieść graficzna Wilda łączy reportaż i fikcję. Autor opowiada o zaratustrianizmie – zarówno dziejach i doktrynie najstarszej religii monoteistycznej na świecie, która miała znaczący wpływ na judaizm, chrześcijaństwo, islam oraz grecką filozofię, jak i jej niewesołej współczesności, jako że wyznawców zaratustrianizmu pozostało na świecie od 120 do 190 tys., a w swej kolebce, Iranie, gdzie w czasach przedislamskich był nawet religią państwową, jego wyznawcy są uważani za zagrożenie dla stabilności państwa – w najlepszym razie bardzo niechętnie tolerowani, w najgorszym, prześladowani.

„Tako milczy Zaratustra”, Wild - recenzja

Nicolas Wild oparł swój komiks na wydarzeniach sprzed dekady, gdy w Paryżu został zamordowany Kasra Vadafari (w komiksie dał twarz i osobowość Cyrusowi Yazdaniemu) – kulturalny i społeczny działacz zaratustriański, archeolog, znawca preislamskiego Iranu. Historia procesu jego zabójcy i opowieść o wyprawie autora do Iranu śladami zamordowanego zostały wykorzystane do stworzenia wykorzystującej również wątki fikcyjne, wspomnianej wyżej opowieści.

Techniki reporterskie, które dają doskonale podpatrzony szczegół obyczajowy, bogato przedstawiony kontekst polityczny, kulturowy i historyczny świetnie współgrają z literackimi – mamy tu m. in. bardzo umiejętnie wykorzystany suspens z mocnymi zawieszeniami akcji, próbę syntezy doświadczenia współczesnych zaratustrian, portrety psychologiczne bohaterów.

„Tako milczy Zaratustra”, Wild - recenzja

Wild sposobem kadrowania (najbardziej lubi małe, dodające opowieści dynamiki ramki), znaczącym udziałem swojego alter-ego w opowieści oraz umiejętnością wyłapywania codziennych, nierzadko zabawnych absurdów, przywodzi na myśl znanego już polskim czytelnikom innego twórcę komiksów reporterskich, czyli Guy`a Delisla – góruje jednak nad nim bardziej finezyjną kreską, lepszym operowaniem wielką formą fabularną i głębią z jaką opisuje otaczający go świat.

Znakomita praca Wilda, mimo wszystkich fikcyjnych elementów, pozostaje przede wszystkim wybitną literaturą faktu, realizowaną zgodnie z najlepszymi tradycjami gatunku – dająca głos słabym, otwarta na „tego Innego”, zaangażowana, ale bez szkody dla w miarę obiektywnego obrazu, a przy tym przemyślana i dopracowana warsztatowo.

„Tako milczy Zaratustra”, Wild - recenzja

O AUTORZE:

Nicolas Wild – absolwent Szkoły Sztuk Stosowanych w Strasbourgu; ma na koncie m. in. autobiograficzny komiks „Kaboul Disco”; „Tako milczy…” przyniósł mu nagrodę France Info oraz zaproszenie do oficjalnej selekcji we Angoulême

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter