Zator uczuć, Maaz – psychoanaliza, socjologia, NRD, recenzja

Zator uczuć, Maaz - psychoanaliza, socjologia, NRD, recenzja

NRD na kozetce

Fascynująca książka Hansa-Joachima Maaza to odkrywcza próba opowiedzenia o mechanizmach społecznych w systemach totalitarnych z użyciem narzędzi psychoanalizy. // Hans-Joachim Maaz, „Zator uczuć. Psychogram pewnego społeczeństwa”, PIW 2019, s. 320

Książka Maaza ukazała się po raz pierwszy w 1990 i przyniosła autorowi sławę. My otrzymujemy ją ze wstępem dołączonym po 20 latach.

Maaz przygląda się w niej społeczeństwu NRD i stawia następującą diagnozę, którą streszczam oczywiście w sporym skrócie.

Totalitarna opresja oparta na systemie nakazów i zakazów, wspierana przez rodziców w procesie wychowania oraz, paradoksalnie, opozycyjny Kościół, doprowadziła do stłumienia normalnych relacji między jednostką a światem.

Powstał w ten sposób tytułowy „zator uczuć”. Emocje nie mogły znaleźć normalnego źródła ekspresji, co skończyło się psychicznymi patologiami na skalę społeczną, takimi jak np. zespół obsesyjno-kompulsywny. Co gorsza patologie te stały się wręcz pożądaną normą.

Autor pokazuje w jaki sposób próbowano te niedobory wyrównywać za pomocą działań zastępczych, takich jak np. pijaństwo czy obżarstwo, co oczywiście skazane było na porażkę, i w jaki sposób przejawiały się w momencie przełomu, który doprowadził do zjednoczenia Niemiec.

Proponuje także program pozytywny. I nie polega on bynajmniej na poddaniu społeczeństwa jakiejś zbiorowej psychoterapii, ale raczej stworzeniu warunków do indywidualnej przemiany.

Świetnie napisana książka Maaza, mimo że dotyczy Niemiec, wychodzi daleko poza swój pierwotny temat. Jest bowiem w dużej mierze portretem społeczeństw wszystkich państw postkomunistycznych, w tym Polski. Dostarcza poza tym metodologicznego narzędzia dla tych, którzy chcieliby podobnych analiz dokonywać na innych przykładach.

Zator uczuć, Maaz - psychoanaliza, socjologia, NRD, recenzja

O AUTORZE:

Hans Joachim Maaz – niemiecki psychoanalityk, psychiatra i publicysta

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz