Jan Koza Złota kolekcja komiks książka recenzja

I ŚMIESZNO, I STRASZNO / „Złota kolekcja, tom 1.”, Jan Koza

Jan Koza co tydzień w „Polityce” przygląda się Polsce i Polakom – pierwszy tom serii „Złota kolekcja”, zbierającej rysunki z tygodnika i innych mediów, to kolejna okazja do spotkania z pierwszym punkiem polskiego komiksu.

Złota kolekcja tom 1, Jan Koza - komiks, satyra, polityka, obyczaj, recenzja

Koza włącza się w publiczną debatę w typowym dla siebie ironicznym, przewrotnym i prowokacyjnym poczuciem humoru. Piętnuje nasze skłonności do mesjanizmu, roszczeniowość, głupotę, hipokryzję, uprzedzenia i najrozmaitsze społeczne mody i zwyczaje.

Złota kolekcja tom 1, Jan Koza - komiks, satyra, polityka, obyczaj, recenzja

Dostaje się też oczywiście politykom. Głównie tym z prawej strony, ale wiele rysunków Kozy chwyta uniwersalne mechanizmy cynicznej polityki, które barw partyjnych nie mają.

W warstwie graficznej dostajemy charakterystyczne dla Kozy, punkowe z ducha rysunki, świadomie nie kłaniające się perspektywie i proporcjom, eksponujące brzydotę i turpizm. Wszystko to, aby podkreślić przesłanie całości i dodać grafice ekspresji.

Całość to jedna z najoryginalniejszych, ciętych i wnikliwych diagnoz naszej współczesności, do której pasuje stare powiedzonko „i śmieszno, i straszno”.

Jan Koza, „Złota kolekcja, tom. 1”, Kultura Gniewu 2019, s. 96

Złota kolekcja tom 1, Jan Koza - komiks, satyra, polityka, obyczaj, recenzja

O AUTORZE:

Jan Koza – ukrywający się pod pseudonimem malarz, autor komiksów, filmów animowanych i wideo, a także okładek płyt. Ma na koncie takie albumy, jak „Erotyczne zwierzenia” (2003), „Polaków uczestnictwo w kulturze – Raport z badań 1996-2012” (2012).

WARTO ZAJRZEĆ: FANPAGE AUTORA, “BOŚNIACKI PŁASKI PIES”.

Dodaj komentarz