Znak woli i mocy, Dariusz Balcerzyk – powieść, Bolesław Chrobry, recenzja

Znak woli i mocy, Dariusz Balcerzyk - powieść, Bolesław Chrobry, recenzja

Detektyw księcia Bolesława

Dariusz Balcerzyk to dobre nowe pióro w świecie polskiej powieści historycznej. Autor jako kanwę fabularną wykorzystał zjazd gnieźnieński w 1000 roku. Przygodowo-kryminalna akcja (zaczyna się od kradzieży relikwii św. Wojciecha) łączy się ze skomplikowanymi intrygami politycznymi, bo knują i sam cesarz Otton III, który chce wykorzystać sławę św. Wojciecha do swoich celów i otoczenie Bolesława Chrobrego, i ich przeciwnicy. / „Znak woli i mocy”, Dariusz Balcerzyk

Głównymi bohaterami uczynił autor postacie fikcyjne, ale prawdopodobne i znaczące. To mnich-detektyw Bogusza, człowiek do specjalnych poruczeń księcia Bolesława (ewidentnie wzorowany na bracie Wilhelmie z Baskerville z „Imienia Róży”, czego autor nie kryje, czyniąc do tego dzieła aluzje) oraz młodziutki woj skandynawskiego pochodzenia (Valgard), którego poznajemy, gdy ucieka katowi spod topora, by stać się zaufanym polskiego władcy, a potem jego tajnym ochroniarzem i współpracownikiem Boguszy.

W powieści pojawi się oczywiście mnóstwo postaci prawdziwych, a wszystkie spiski i kontrspiski będą miały kulminację w czasie sławnego zjazdu, którego wyniki będą jednak takie, jak podają historyczne zapisy.

Balcerzyk umiejętnie połączył, to co przekazują nam kroniki i co piszą znawcy tematu z dobrze wykreowaną autorską wizją tamtych wydarzeń i czasów korzystającą z osiągnięć nowoczesnej powieści historycznej. Akcja jest dynamiczna, język uwspółcześniony (historycznego smaczku dodaje delikatna stylizacja i łacina), a intrygi polityczne i portrety psychologiczne wiarygodne.

Powieść Balcerzyka powinna się spodobać miłośnikom współczesnej odmiany gatunku, zwłaszcza tym, którzy lubią Elżbietę Cherezińską (autor nie jest jej epigonem).

PS.: Kontynuacje niewykluczone.

Znak woli i mocy, Dariusz Balcerzyk - powieść, Bolesław Chrobry, recenzja

„Znak woli i mocy”, Dariusz Balcerzyk, Święty Wojciech 2019, s. 560

O AUTORZE:

Dariusz Balcerzyk – piaseczyński dziennikarz motoryzacyjny. “Znak woli i mocy” wygrał konkurs „Na osi czasu” zorganizowany przez Wydawnictwo Święty Wojciech.

Warto zajrzeć: FRAGMENT POWIEŚCI  /Martyna Bunda, „Kot niebieski”

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz