Zwierzakopedia, atlas zwierząt dla dzieci, recenzja

BEZ SZABLONU / “Zwierzakopedia”, dla dzieci, wiek 3+

“Zwierzakopedia” to wyjątkowo udana próba odświeżenia nieśmiertelnej, ale też mocno wyeksploatowanej konwencji atlasu zwierząt dla dzieci.

Zwierzakopedia. Obrazki z niezwykłego życia zwierząt

Układ i tematyka jest mniej więcej klasyczny. Mamy więc rozkładówki ze sporą liczbą zwierząt, krótkie, nieprzeładowane opisy i omówienie rozmaitych zwierzęcych rodzin, domów, sposobu przychodzenia na świat dzieci, opieki (lub jej braku) nad potomstwem. Mowa też o dorastaniu, zalotach, śnie, niezwykłach umiejętnościach, metodach dbania o zdrowie i sposobach zdobywania pożywienia.

Wśród Elementy, które decydują o wybitności “Zwierzakopedii” są przynajmniej trzy.

Pierwszy to ilustracje. Jola Richter-Magnuszewska zdecydowała się na znaczące uproszczenia i technikę wycinankową, co dodaje całości artystycznego sznytu, świetnie przy tym zachowując anatomię swoich, od razu rozpoznawalnych, bohaterów.

Zwierzakopedia. Obrazki z niezwykłego życia zwierząt, książka dla dzieci w wieku 3+

Dwa kolejne atuty „Zwierzakopedii” to już poziom tekstu. Agnieszka Frączek swoimi językowymi zabawami (przed każdym rozdziałem wiersz, na rozkładówkach dwuwiersze) ożywia książkę i dodaje jej humoru, a Richter-Magnuszewska w opisach zwierząt i ich zachowań ładnie godzi umiejętność przekazania ciekawej wiedzy przyrodniczej z wartościami literackimi, tak jak np. w tym opisie zalotów żmij:

„Na wieść o tym, że żmija szuka męża, z całej okolicy nadpełzają kandydaci do jej ręki”.

Warto wspomnieć też o zabawach i pomysłowo wykorzystanej skatologii.

Kapitalna propozycja dla wszystkich małych miłośników zwierząt (dorośli też będą mieli na czym zawiesić oko;-).

Zwierzakopedia. Obrazki z niezwykłego życia zwierząt

Zwierzakopedia. Obrazki z niezwykłego życia zwierząt”, Jola Richter-Magnuszewska, Agnieszka Frączek, Papilon 2019, s. 128

O AUTORKACH:

Jola Richter-Magnuszewska (tekst, ilustracje)ilustratorka z inżynierskim dyplomem ceramika. Współpracuje ze „Świerszczykiem”, ilustruje książki (m. in. Rafała Witka, Danuty Wawiłow, Joanny Papuzińskiej i Agnieszki Frączek), bloguje Z Innej Bajki.

Agnieszka Frączek (wiersze) – pisarka specjalizująca się w literaturze dziecięcej, doktor habilitowana i germanistka, popularyzatorka wiedzy językoznawczej. Ma na koncie wiele wyróżnień, m.in. Duże Donga od Polskiej Sekcji IBBY i tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

WARTO ZAJRZEĆ: “Atlas przygód zwierząt”, “Wielka księga ssaków”, kalejdoskop#13 (dla tych, co lubią szukać)

Dodaj komentarz